TayariHub
Mathematics NULL Medium
Question

Type 1 rice is Rs.15/kg and Type 2 is Rs.20/kg. Mixed 2 : 3, what is the price per kg of the mixture?

A
Rs. 18
✓ Official correct answer
B
Rs. 18.50
C
Rs. 19
D
Rs. 19.50

Community credibility

Registered members can vote for the answer they believe is correct today and explain why. If the facts change after an election or news event, suggest a new option so others can vote it up.

A
Rs. 18
Official option

No member explanations yet for this option.

B
Rs. 18.50
Official option

No member explanations yet for this option.

C
Rs. 19
Official option

No member explanations yet for this option.

D
Rs. 19.50
Official option

No member explanations yet for this option.

Explanation

Price = (2×15 + 3×20)/5 = 90/5 = Rs.18.

Related Questions

Q
Probability of something in interest rate of XXX?
Medium · Mathematics
Q
80% of 700 = ________?
Medium · Mathematics
Q
If P is 5 times as large as Q, by what percent is Q less than P?
Medium · Mathematics
Q
Who was Blaise Pascal?
Medium · Mathematics